Ние искаме да бъдем полезни на децата в нужда, на децата в риск, на децата, чиято болка разпознаваме и ръка приятелска подаваме!
Дневен център за работа с деца на улицата (ДЦРДУ), гр. Костинброд е услуга, разкрита на база оценка на специфичните характеристики на децата в общността и потребностите от социални услуги на потенциални ползватели. Методиката за условията и начина на предоставяне на социалната услуга „Център за работа с деца на улицата” определя услугата ДЦРДУ като комплекс от социални услуги, свързани с превенция на попадането на деца на улицата и отпадане от училище, социална рехабилитация и интеграция на деца, чрез индивидуална работа с детето и неговото семейство, семейно консултиране и подкрепа, медицински и санитарно-хигиенни услуги, ограмотяване, обучение в родителски умения.
Вход към услугата ДЦРДУ и продължителност на услугата:
Начините за постъпване на дете в социалната услуга ДЦРДУ са следните:
След направените промени и влезлият в сила Закон за социалните услуги /ЗСУ/ и Правилника към него, потребителите на услугата освен с Направления, както беше до средата на 2020 година от Дирекция „Социално подпомагане“ по Методически указания от АСП е във възможност да насочва и с Предварителна оценка на потребностите /ПОП/. След изготвянето и приемането на Националната карта на социалните услуги в България, насочването към социалните услуги с Предварителна оценка на потребностите /ПОП/ ще се извършва от общините, а за деца в риск от Дирекция социално подпомагане.
- Чрез издадено от Отдел „Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Костинброд или съседна община Направление за ползване на социалната услуга или Заповед, издадена от директора на ДСП (От 2013 г. социалната услуга Дневен център за работа с деца на улицата се предоставя и на междуобщински принцип на територията на съседни общини);
- Чрез издадена Предварителна оценка на потребностите за социална услуга от Отдел „Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Костинброд, и съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗСУ всяко дете има право на социални услуги, съобразени с неговите най-добри интереси, възраст, физическо, здравно и психическо състояние, степен на развитие и индивидуални потребности;
- Децата могат да бъдат насочени за ползване на социалната услуга ДЦРДУ и чрез решение от възпитателно дело на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетни (МКБППМН), с наложени възпитателни мерки по т. 3, чл. 13, ал. 1 от ЗБППМН (задължаване на лицето, извършило противообществени прояви да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението).
Срока за ползване на социалната услуга :
При насочване с направление, срокът за ползване на услугата се определя от Дирекция „Социално подпомагане” и може да бъде:
- краткосрочна за период от 3 месеца
- дългосрочна с продължителност 6 или 12 месеца
При насочване с Предварителна оценка на потребностите /ПОП/ срокът за ползване на социалната услуга е в зависимост от потребностите на детето и заявеното желание, социалната услуга за дете може да бъде:
- краткосрочна за период от шест месеца;
- средносрочна за период от една година;
- дългосрочна за период от една до три години.
Работата по случай в ДЦРДУ се извършва в партньорство между доставчика на услугата Община Костинброд, Отдел „Закрила на детето” при Д“СП“ и потребителя на услугата (детето/ семейството, или неговите близки). При постъпване на дете се сключва договор с родителите на детето/законни представители, в който договор се определят правата и ангажиментите на страните, видовете услуги, които детето ще ползва.
- Срокът на договора е в зависимост от срока, посочен в Направлението или Заповедта за ползване на социалната услуга.
- При насочване на детето с Предварителна оценка на потребностите, срокът на договорът се обсъжда и определя от страните по договора. При изтичане срокът на договора е възможно да се анексира, или отново да бъде насочено с посочени потребности за работа с детето, съгласно чл. 15 от ЗСУ.
- Директорът на ДЦРДУ определя ключов социален работник за всяко дете, ползвател на социалната услуга. Ключовият социален работник на детето сформира мултидисциплинарен екип за работа по всеки случай. В него се включват специалисти от ДЦРДУ (психолог, педагог, логопед, социален работник и др. ), служители от Отдел „Закрила на детето”, както и външни специалисти при необходимост. Ключовият социален работник координира работата и срещите на екипа, изготвя писмени протоколи от срещите, които се съхраняват в досието на детето.
- За всяка едно дете, ключовият социален работник изготвя и поддържа досие, в което се съхранява информацията за детето след насочване с Направление/Заповед, Предварителна оценка на потребностите.
В ДЦРДУ е наличен квалифициран персонал, който осигурява на потребителите качествено и ефективно предоставяне на услугата.
Дневния център разполага с модерна и реновирана и достъпна материална база, съобразена с безопасността и комфорта на децата, потребители на услугата.
Ние предлагаме също:
Базисно ограмотяване
Базисно ограмотяване и мотивация на деца, които са в риск от отпадане от образователната система или са отпаднали от нея. Тези деца се включват в специална ограмотителна програма.
Педагогическа подкрепа
Подпомагане в самоподготовката за училище. Включване на децата в програми за развитието им в предучилищен, начален, основен и среден курс на обучение, с цел професионално ориентиране и предпрофесионалната им подготовка.
Психологическа подкрепа
Насочена към индивидуално и групово консултиране и подкрепа на децата и техните родители за подпомагане, създаване и поддържане на добри взаимоотношения родител-дете. Намаляване на стресовите и конфликтни ситуации, повишаване на мотивацията, разрешаване на проблеми и стимулиране на самочувствие.
Образователна мотивация
Стремим се да убедим децата, че тяхното бъдеще и реализацията им в живота зависи най-вече от доброто образование и както гласи българската поговорка, на която се уповаваме от миналия век, та до днес: Защо ни е да учим?!!! За да сполучим!!! В това е истината!
НАШИТЕ ПРИОРИТЕТИ СА:
– Превенция на деца с противообществени прояви. Деца, живеещи в рискови семейства. Деца със зависимости. Деца, жертви на насилие и трафик;
– Социална рехабилитация и интеграция на деца, посредством индивидуална работа с детето и неговото семейство;
– Медицински и санитарно-хигиенни услуги. Образователна и педагогическа подкрепа. Психологическа подкрепа;
– Семейно консултиране и подкрепа на неглижирани деца и деца в риск от изоставяне в специализирани институции, както и на такива, които се реинтегрират в семейна или близка до семейната среда;
– Социално включване и адаптиране в общността на деца от различни етнически групи, и най-често на деца от уязвими малацинствени групи.
Междуекипно сътрудничество
Успешно си сътрудничим с различни институции, пряко ангажирани с физическото, социалното и психо-емоционалното развитие на детето и неговото благополучно адаптиране в общността;
Акцентът върху работата ни попада върху изграждане и поддържане на мрежовия процес като основа на правилното и добре функциониращо между институционално сътрудничество.

